Skip to main content

Słońce, piasek i woda -– to lubiane przez większość osób elementy letniego wypoczynku na plaży, które mogą jednak stanowić poważne zagrożenie dla urządzeń elektronicznych, takich jak iPhone. Podczas plażowania smartfon jest narażony na przegrzanie, zalanie oraz na zanieczyszczenie drobinkami piasku i pyłu. Jak zatem zabezpieczyć swoje urządzenie, by głównym problemem podczas wakacji był wybór najlepszego miejsca na plaży, a nie przykładowo naprawa zalanego iPhone’a?

Etui zabezpieczające

Specjalne obudowy zabezpieczają urządzenie zarówno przed piaskiem, który może dostać się do gniazda ładowania lub innych zakamarków telefonu, jak i wodą. Na rynku dostępne są też uniwersalne saszetki na smartfony, które stają się popularne szczególnie wśród amatorów sportów wodnych. Doskonale sprawdzą się również na plaży, chroniąc iPhone przed wilgocią, piaskiem czy uszkodzeniami mechanicznymi. Warto dodać, że odpowiednie zabezpieczenie gadżetów elektronicznych zmniejsza też ryzyko ich stłuczenia, a co za tym idzie, praktycznie eliminuje konieczności dokonania kosztownej wymiany ekranu iPhone’a.

Przegrzanie sprzętu

Marka Apple rekomenduje, aby telefony sygnowane logiem nadgryzionego jabłka użytkować wyłącznie w miejscach, w których temperatura wynosi między 0 a 35°C. Z kolei przechowywanie iPhone’a powinno się odbywać w temperaturze od -20 do +45°C. W miejscach silnie nasłonecznionych może być jednak znacznie cieplej. Szczególnie dotyczy to zaparkowanych w pełnym słońcu samochodów.

Warto zaznaczyć, że iPhone nie posiada żadnego układu chłodzenia ani innego mechanizmu zabezpieczającego go przed przegrzaniem. Wraz ze wzrostem temperatury wydajność urządzenia po prostu obniża się aż do poziomu, w którym korzystanie z niego staje się niemożliwe, co jest poprzedzone stosownym komunikatem.

Optymalne warunki ładowania baterii
Sposób ładowania baterii wiąże się bezpośrednio z kwestią przegrzewania się urządzenia. Podczas ładowania jego temperatura rośnie, co w połączeniu z gorącym powietrzem może zwiększać ryzyko uszkodzenia telefonu. Z tego względu lepiej więc pozwolić na jego rozładowanie się na plaży niż doprowadzić do awarii.

Korzystanie ze smartfonów na plaży może być bezpieczne i komfortowe, ale należy w tym przypadku przestrzegać kilku prostych zasad. Zdrowy rozsądek i ostrożność zapewne pozwolą uniknąć uszkodzenia ulubionego gadżetu elektronicznego. Jeżeli jednak przez nieuwagę lub nieszczęśliwy zbieg okoliczności dojdzie do awarii, ewentualna naprawa zalanego iPhone czy wymiana szybki powinna zostać zrealizowana w dedykowanym serwisie Apple.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.