Skip to main content

Wraz z aktualizacją oprogramowania watchOS do wersji 5.2.1 użytkownicy Apple Watch’a w Polsce zyskali możliwość korzystania z funkcji pomiaru EKG i bieżącego monitoringu arytmii serca. Aby móc w pełni cieszyć się nową funkcjonalnością wystarczy zaktualizować posiadany Apple Watch Series 4 do wspomnianej wersji 5.2.1 oraz sam iPhone do wersji 12.3. Pewność co do tego, że pomiary wykonywane przez urządzenia są prawidłowe, gwarantuje regularny serwis Apple.

Zasady wykonywania pomiaru EKG przez Apple Watch

W celu wykonania pomiarów EKG przez Apple Watch Series 4, niezbędna jest instalacja aplikacji „Zdrowie” na posiadanym iPhone. Rejestr tętna umożliwia wychwytywanie wszelkich nieregularności rytmu serca, czyli chwilowego lub cyklicznego braku synchronicznej pracy przedsionków i komór serca. W wielu przypadkach objawy tego rodzaju wskazują na migotanie przedsionków. Funkcja dostępna w Apple Watch ma szczególne znaczenie w przypadku osób zmagających się z chorobami układu sercowo-naczyniowego, wyczynowych sportowców oraz ludzi w podeszłym wieku. W każdym przypadku warto przestrzegać zasad prawidłowego użytkowania sprzętu określonych przez producenta lub pogwarancyjny serwis Apple.

Sposób powiadamiania o arytmii serca

Każdy pomiar EKG wykonywany przez aplikację przeprowadzany jest w zaledwie 30 sekund, a po jego zakończeniu na ekranie smartwatch’a zostaje wyświetlony jeden z komunikatów:

  • „rytm zatokowy” – przy prawidłowej pracy serca,
  • „migotanie przedsionków” – w przypadku zanotowania arytmii serca.

Szybkie wykrycie odstępstwa od normy oraz natychmiastowe wysłanie do użytkownika stosownego powiadomienia umożliwia szybką reakcję, a w wielu przypadkach zapobiega wystąpieniu poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak udar. Aby komunikaty były prezentowane w sposób czytelny, ważne jest prawidłowe użytkowanie sprzętu i odpowiednie zabezpieczenie wyświetlacza. W razie zarysowań, pęknięć i innych uszkodzeń mechanicznych naprawą zajmie się serwis Apple.

Najnowsza aktualizacja oprogramowania watchOS zasługuje na miano rewolucyjnej w aspekcie korzystania z Apple Watch’a w celu monitorowania stanu zdrowia. Szybka weryfikacja migotania przedsionków serca oraz nieprawidłowości jego rytmu może bowiem uchronić użytkowników gadżetu przed groźnymi komplikacjami zdrowotnymi. Warto podkreślić, że serwis Apple lub pogwarancyjny serwis Apple, w trosce o precyzję pomiaru oraz niezawodność samego Apple Watcha, przeprowadza regularną weryfikację poprawności działania urządzenia i zainstalowanych w nim aplikacji.

Źródło: applehome.pl – serwis telefonów Ursynów

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.