Skip to main content

Wodoszczelność to cecha, na którą patrzy wielu użytkowników smartfonów. Apple niektóre ze swoich urządzeń reklamuje jako „odporne na zachlapania” lub „wodoszczelne”. Jednakże, trzeba zaznaczyć, że nawet te urządzenia mają swoje ograniczenia. Na przykład, wodoszczelność zwykle jest testowana w określonych warunkach laboratoryjnych, które mogą różnić się od codziennego użytkowania. Co więcej, z czasem, uszkodzenia mechaniczne lub naturalne zużycie mogą wpłynąć na wodoszczelność urządzenia.

iPhone – czy są odporne na zalanie?

Na pytanie, czy iPhone jest wodoodporny odpowiadaliśmy już wyczerpująca w jednym z naszych artykułów. Mimo, że niektóre modele iPhone mogą być odporne na zalanie do określonego stopnia to są one jednak nadal podatne na uszkodzenia mechaniczne i zużycie, które mogą istotnie wpłynąć na ich wodoszczelność. Dlatego też tak ważne jest stosowanie się do wytycznych producenta w zakresie użytkowania i konserwacji urządzenia, aby zapewnić mu pełną ochronę przed uszkodzeniami w efekcie kontaktu z wodą.

Zalanie iPhone a gwarancja

Wodoszczelność i warunki gwarancji różnią się w zależności od modelu urządzenia i jego specyfikacji. Telefony iPhone oraz iPody wyprodukowane po 2006 roku posiadają wbudowane wskaźniki zawilgocenia, które wskazują, czy dane urządzenie zetknęło się z wodą lub płynem zawierającym wodę. Większość iPhone i iPod ma wskaźniki zawilgocenia (LCI), które są widoczne z zewnątrz urządzenia. Zazwyczaj można je zlokalizować w łatwo dostępnych miejscach urządzeń, jak np. gniazdo słuchawkowe, port ładowania, czy wnęka na kartę SIM.

Wskaźniki LCI aktywują się, gdy urządzenie zetknie się z wodą. Normalnie wskaźniki te są białe lub srebrne, ale w momencie, gdy wejdą w kontakt z wodą lub cieczą zawierającą wodę, zmieniają swój kolor na czerwony. W celu sprawdzenia, czy wskaźnik LCI został aktywowany, należy użyć podświetlanej lupy i oglądać urządzenie pod różnymi kątami.

iPhone X wskaznik LCI - zawilgocenia

iPhone X wskaźnik LCI – zawilgocenia – Źródło: Apple.com

 

 

Jeśli zauważysz, że wskaźnik LCI zmienił kolor na czerwony, oznacza to, że urządzenie to miało kontakt z cieczą. Wówczas sytuacji najlepiej jest skontaktować się z AppleHome: serwisem iPhone w Warszawie  w celu dokonania kontroli urządzenia i ewentualnej naprawy.

Czy gwarancja iPhone obejmuje jego zalanie?

Standardowa gwarancja Apple zwykle obejmuje wady produkcyjne i usterki sprzętowe, ale nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych przez użytkownika, takich jak zalanie lub uszkodzenia mechaniczne. Dla urządzeń, które są reklamowane, jako wodoszczelne, Apple może mieć dodatkowe warunki dotyczące gwarancji, na przykład, mogą wymagać, aby urządzenie było w pełni zamknięte i spełniało określone wytyczne co do głębokości i czasu zanurzenia.

Apple zazwyczaj nie obejmuje swoją standardową gwarancją uszkodzeń spowodowanych zalaniem urządzenia. Uszkodzenia iPhone i iPodów po kontakcie z cieczą nie są objęte roczną ograniczoną gwarancją Apple, ale użytkownikowi mogą przysługiwać uprawnienia wynikające z prawa konsumenckiego.

Dodatkowo, Apple oferuje także dodatkowe ubezpieczenia w postaci usługi AppleCare+. Ubezpieczenie to może obejmować uszkodzenia przypadkowe, w tym właśnie m.in. zalanie. AppleCare+ jest to płatna usługa, którą można dokupić wraz z zakupem nowego urządzenia lub w ciągu określonego czasu od daty zakupu.

Gwarancja Apple iPhone – co warto wiedzieć?

Warto jednak pamiętać, że warunki gwarancji mogą ulec zmianie, więc zawsze najlepiej jest zapoznać się z aktualnymi wytycznymi producenta lub skontaktować się z Apple w celu uzyskania szczegółowych informacji na temat warunków gwarancji i pokrycia dla uszkodzeń spowodowanych zalaniem urządzenia.

Właścicielom iPhone zalecamy odpowiedzialne użytkowanie w kwestii kontaktu urządzenia z wodą. Pomimo, że nowe technologie są odporne na kontakt z wodą, to jednak należy pamiętać, że zawsze istnieje ryzyko uszkodzenia telefonu przez wodę. Troska i świadomość potencjalnych zagrożeń może znacznie pomóc w ochronie iPhone. Zdecydowanie unikanie sytuacji, podczas których smartfon może zostać zamoczony jest najlepszym sposobem na uniknięcie uszkodzeń i kosztów naprawy. W tym celu zaleca się:

  • Używanie etui ochronnego,
  • Unikanie ryzykownych sytuacji,
  • Regularne sprawdzanie wskaźników LCI.

W razie zalania urządzenia, jeśli nie jest ono objęte gwarancją, naprawa lub wymiana będzie musiała zostać opłacona przez właściciela urządzenia. W przypadku konkretnych pytań dotyczących gwarancji i wodoszczelności konkretnego urządzenia, zachęcamy do kontaktu z naszym serwisem telefonów w Warszawie. Z chęcią odratujemy Twoje urządzenie po kontakcie z wodą. Niezależnie od tego, czy Twój sprzęt lub dany rodzaj uszkodzenia obejmuje gwarancja lub nie – zgłoś się do naszego serwisu iPhone, a my z chęcią pomożemy.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.