Skip to main content

Żywotność baterii w iPhone – przyczyny, objawy, rozwiązania

 

Mimo, że iPhone stanowi wielozadaniowe urządzenie z łatwością radzące sobie z z różnymi aplikacjami, począwszy od prostego telefonowania a skończywszy na oglądaniu filmów, korzystanie z pełni możliwości naszego telefonu ma swoją cenę, jaką jest żywotność baterii.

Każda bateria – nie tylko iPhone’a, ale każdego urządzenia mobilnego –  ma ograniczoną żywotność, przez co po pewnym czasie trzeba będzie ją wymienić.

Żywotność baterii zależy w znacznym stopniu od tego, w jaki sposób i w jakich warunkach korzysta się z iPhone’a.

 

 

 

 

Przyczyny krótkiej żywotności baterii

Wiele czynników wpływa na skrócenie żywotności baterii w naszym telefonie.

Warunki, w jakich korzystamy z naszego telefonu mogą skrócać czas jego pracy – ma to miejsce w szczególności w sytuacji, w której często korzystamy z telefonu eksponowanego na działanie niskich temperatur.

Kolejnym czynnikiem wpływu jest multitasking. Wiele otwartych aplikacji będzie pobierać więcej energii, co na dłuższą metę przyczyni się do obniżenia żywotności baterii.

Również stałe korzystanie z telefonu poprzez czynności cechujące się zwiększonym zapotrzebowaniem na energię, takie jak oglądanie filmów czy też korzystanie z gier odgrywa istotną rolę.

Zobacz ile kosztuje wymiana baterii w iPhone oraz wymiana szybki iPhone w AppleHome

Objawy

W sytuacji, w której coraz częściej musimy ładować nasz telefon, mimo że wcześniej taka okoliczność nie miała miejsca, warto zastanowić się, czy przyczyną takiego stanu rzeczy nie jest zbędne używanie wielu aplikacji jednocześnie.

Gdy zauważymy, że w chłodniejszy dni nasz zauważymy, że nasz iPhone działa zdecydowanie krócej niż zazwyczaj, wyłącza się samoczynnie, można uznać, iż doszło do zużycia ogniwa baterii, przez co bateria w takim telefonie powinna zostać wymieniona.

Poważniejszym objawem, którego nie można lekceważyć i wymaga natychmiastowej interwencji, jest możliwe wystąpienie plam na ekranie telefonu, jak również falowanie obrazu. Może to oznaczać puchnięcie baterii. Zignorowanie takiej sytuacji może prowadzić nie tylko do zniszczenia telefonu, ale również może zagrażać bezpieczeństwu użytkowników poprzez możliwy samozapłon tudzież wybuch urządzenia.

 

 

 

 

Rozwiązania

 

Sprawdzenie baterii i wyłączenie/usunięcie zbędnych aplikacji

 

Pierwszym działaniem powinno być udanie się do Ustawień i wybranie zakładki „Bateria”, w celu sprawdzenia, które aplikacje są najbardziej energochłonne. Może się okazać, iż sporadycznie wykorzystywana aplikacja pochłania znaczącą ilość energii naszej baterii.

Po wybraniu danej aplikacji można sprawdzić, jak długo aplikacja wyświetlana była na ekranie naszego telefonu oraz, jak długo działała w tle. Warto dokonać przeglądu wszystkich posiadanych aplikacji, celem usunięcia tych, z których nie korzystamy, a które pobierają energię. Takie działanie nie jest na wyrost, bowiem każda z aplikacji ma wpływ na żywotność baterii naszego iPhone’a.

 

Tryb niskiego zużycia baterii

 

Kolejnym krokiem wartym podjęcia jest włączenie tryb niskiego zużycia baterii.

Jest to działanie szczególnie polecane, kiedy bateria naszego iPhone’a zbliża się do poziomu 20%. Wówczas w celu posiadania zapasu energii w razie konieczności wykonania/odebrania ważnego połączenia warto zastosować tę opcję dopóki nie będziemy mogli zasilić naszego telefonu.

Tryb niskiego zużycia baterii ogranicza zużycie energii do momentu jego wyłączenia lub doładowania telefonu iPhone do 80%.

Opcja ta jest również zalecana w sytuacji, kiedy jesteśmy zajęci przez dłuższy czas czynnościami absorbującymi naszą uwagę lub tez znajdujemy się w miejscu, gdzie trudno znaleźć zasięg.

 

 

Zbędny Bluetooth

 

Niejednokrotnie zdarza się nam, że mamy nieświadomie włączony Bluetooth, co wpływa na zbędny pobór energii z naszej baterii – podobnie jak w przypadku aplikacji, warto i Bluetooth uruchamiać w sytuacji, w której mamy potrzebę skorzystania z transmisji danych w tym trybie.

 

Zbędne WIFI

 

 

Podobnie jak w przypadku Bluetooth, nieświadomie możemy mieć włączone wyszukiwanie sieci WIFI, które pochłania energię. Warto wyłączyć tę opcję, szczególnie wówczas, kiedy stale korzystamy z  LTE.

Facebook

 

 

Facebook znany jest z energochłonności, przez co warto rozważyć jego usunięcie, o ile nie jest niezbędną aplikacją do korzystania w naszym iPhone’ie.

 

Aktualizacja iOS

 

Apple za sprawą aktualizacji iOS usuwa bugi oraz dodaje usprawnienia mające na celu zwiększenie wydajności telefonu przy jednoczesnym obniżeniu zapotrzebowania na energię. Możliwe, że występujące problemy z baterią mają swoją przyczynę w korzystaniu ze starszego systemu.

Zmniejszenie jasności wyświetlacza

 

 

Jasny wyświetlacz potrzebuje więcej energii aniżeli ciemniejszy. W tym celu można wyłączyć automatyczne dostosowanie jasności wyświetlacza i posiłkować się ręcznym ustawieniem, co może znacząco wydłużyć czasu użytkowania telefonu.

Wyłączenie wibracji w telefonie

 

 

Czy odbierając wiadomości potrzebujesz wibrującego telefonu, by o nich się dowiedzieć? Jeśli nie, warto wyłączyć tę opcję, która pozwoli na zaoszczędzenie energii.

 

Wymienione powyżej porady stanowią najbardziej uniwersalne zalecenia wpływające na zwiększenie żywotności naszej baterii. Jednakże wcześniej czy później możemy w końcu dojść do momentu, w którym wymiana baterii w naszym telefonie okaże się konieczna. Wówczas wystarczy wymienić baterię na nową, by telefon odzyskał dawną szybkość.

W serwisie AppleHome szybko dokonamy wymiany na nowo – potrzeba nam tylko 20 minut, dzięki którym Państwu nie pozostanie nic innego, tylko cieszyć się swoim  iPhone’em z nową baterią.

AppleHome- Profesjonalny serwis produktów Apple

 

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.