Skip to main content

Dotychczas użytkownicy Apple mogli pobierać aplikacje wyłącznie przy użyciu App Store. Jednak Unia Europejska wymusiła na Apple pewne zmiany w tej kwestii. Apple będzie musiało umożliwić instalowanie aplikacji mobilnych na iPhone także z innych źródeł, niż oficjalny sklep App Store.

Nowe zasady pobierania aplikacji z AppStore

Nowe zasady weszły w życie w 2024 roku, wraz z aktualizacją systemu do wersji iOS 17.4 i obowiązują tylko w Polsce, a dokładniej w takich państwach, jak: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Irlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Hiszpania i Szwecja.

Alternatywne sklepy z aplikacjami to wyjątkowy rodzaj aplikacji dla systemu iOS, przy użyciu których można zainstalować aplikacje na iPhone. Użytkownicy iPhone w UE mogą zainstalować alternatywny sklep z aplikacjami na swoim iPhone.

Decyzja Unii Europejskiej o wymuszeniu możliwości instalowania aplikacji na urządzeniach Apple z pominięciem AppStore niesie konsekwencje, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Działanie to wzbudza wiele kontrowersji.

Instalowanie aplikacji z pominięciem AppStore – szanse

Wśród głównych szans, które niesie za sobą ta decyzja wskazuje się na:

  • większą swobodę ruchu,
  • innowacje i konkurencja,
  • zwiększona prywatność i bezpieczeństwo.

Umożliwienie użytkownikom instalowania aplikacji spoza App Store może zwiększyć ich swobodę wyboru. Dzięki temu mogą oni mieć dostęp do szerszej gamy aplikacji i usług, które mogą być niedostępne w App Store z różnych powodów, w tym z powodu ograniczeń regionalnych, polityki firmy, czy konkurencji.

Konkurencyjne sklepy aplikacji mogą skłonić Apple do dalszego rozwoju i ulepszania swojego ekosystemu oraz oferowania lepszych warunków dla deweloperów. W efekcie może to prowadzić do większej innowacyjności i korzyści dla użytkowników poprzez zwiększenie konkurencji.

W przypadku istnienia alternatywnych sklepów aplikacji, mogą one wprowadzić bardziej rygorystyczne standardy dotyczące bezpieczeństwa i prywatności, co może być korzystne dla użytkowników, zapewniając im większą ochronę przed złośliwym oprogramowaniem i nadużyciami.

Instalowanie aplikacji z pominięciem AppStore – zagrożenia

Niestety ta decyzja Unii Europejskiej może też przynieść wiele zagrożeń, dotyczących głównie:

  • bezpieczeństwa i prywatności,
  • fragmentacji i utraty kontroli,
  • ryzyko dla deweloperów i modelu biznesowego.

Otwarcie drzwi dla instalacji aplikacji spoza App Store może narazić użytkowników na większe ryzyko związane z złośliwym oprogramowaniem, oszustwami, czy naruszeniami prywatności. Alternatywne sklepy aplikacji mogą nie posiadać tak rygorystycznych procedur weryfikacyjnych, jak App Store.

Apple mocno dba o bezpieczeństwo użytkowników iPhone. Korzystanie ze sklepu AppStore gwarantuje względną ochronę przed wirusami, czego niestety nie można powiedzieć w przypadku innych sklepów, które umożliwiają pobieranie aplikacji. Aplikacje w alternatywnych sklepach z aplikacjami są poddawane procesowi poświadczania, aby upewnić się, że spełniają podstawowe standardy integralności platformy. Jednak to obowiązkiem każdego z alternatywnych sklepów z aplikacjami jest właściwa weryfikacja aplikacji zgodnie z własnymi procesami i zasadami bezpieczeństwa.

Gdzie poza AppStore możemy kupić aplikacje na iPhone?

Istnienie wielu sklepów aplikacji może prowadzić do fragmentacji ekosystemu Apple, co może istotnie utrudnić zarządzanie aplikacjami i zapewnienie spójnej jakości doświadczenia użytkownika. Ponadto Apple może stracić kontrolę nad procesem weryfikacji aplikacji, co może wpłynąć na bezpieczeństwo i stabilność systemu. Więcej na stronie o alternatywnych sklepach z aplikacjami Apple.

iPhone, iOS i App Store stanowią część zintegrowanego systemu zaprojektowanego w celu ochrony bezpieczeństwa i prywatności użytkowników oraz zapewnienia prostej i intuicyjnej obsługi. W przypadku aplikacji, które są pobierane z alternatywnych sklepów z aplikacjami niektóre funkcje mogą nie działać prawidłowo.

Dla niektórych deweloperów dostępność alternatywnych sklepów aplikacji może oznaczać większą konkurencję i presję na obniżenie cen oraz warunków dystrybucji. Może to wpłynąć na ich dochody i stabilność biznesową.

Aplikacje Apple poza AppStore – podsumowanie

Wymuszenie przez Unię Europejską na Apple możliwości instalowania aplikacji z pominięciem App Store ma zarówno pozytywne, jak i negatywne aspekty. Zdecydowanie kluczowe jest znalezienie równowagi między zwiększaniem swobody wyboru dla użytkowników, a zachowaniem bezpieczeństwa, stabilności i prywatności w ekosystemie Apple.

Należy pamiętać, że alternatywne sklepy z aplikacjami nie są tworzone i zarządzane przez Apple. Nie ma gwarancji, że pobrane aplikacje są w pełni bezpieczne, czy że będą działać na iPhone prawidłowo. Dodatkowo, możliwości w zakresie wspierania użytkowników, którzy zmagają się z problemami z aplikacjami pobranymi spoza App Store, są znacznie ograniczone. Tylko korzystanie z App Store gwarantuje bezpieczeństwo i ochronę przed wirusami.

Otwarcie możliwości instalacji aplikacji na urządzeniach Apple z pominięciem App Store zgodnie z decyzją Unii Europejskiej może mieć wiele aspektów, które należy rozważyć.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.