Skip to main content

Przewaga iOS nad Androidem

 

 

Na rynku telefonów komórkowych mamy do czynienie z dwoma liczącymi się systemami, które praktycznie dokonują podziału rynku smartfonów, a mianowicie iOS oraz Android.

Każdy z systemów ma swoich zwolenników, jak również przeciwników. Aby przedstawić swoje stanowisko w debacie, my stoimy za zdaniem, że to jednak iOS wygrywa w konfrontacji z Androidem.

A dlaczego? Oto niektóre z powodów:

Błyskawiczne aktualizacje systemowe dla urządzenia

 

 

Wszystkie urządzenia Apple korzystające z systemu iOS otrzymują niezwłoczne aktualizacje oprogramowania. Z racji ekskluzywnego charakteru oprogramowania, tj. jego ograniczonego charakteru dedykowanego wyłącznie na urządzenia Apple, aktualizacje oprogramowania są po prostu… lepsze.

Apple, będący zarówno producentem, jak również deweloperem systemu na produkowane przez siebie urządzenia dba o najwyższą jakość oprogramowania, przez co aktualizacje sprawiają mniej kłopotów aniżeli aktualizacje Androida, z którego korzystają niezliczeni producenci smartfonów.

Z racji mnogości urządzeń operujących jednym systemem pochodzących od wielu producentów, zdecydowanie wzrasta szansa na potencjalne awarie, co też ma miejsce.

Co więcej, aktualizacje iOS  obejmują nie tylko najnowsze urządzenia, ale również starsze produkty, sprzed kilku generacji, pamiętając o tym, że niezawodne iPhony starszej generacji ciągle są w użyciu przez wiele użytkowników. Na ten komfort nie mogą sobie pozwolić użytkownicy starszych wersji telefonów pracujących w oparciu o Android, którzy muszą pogodzić się z tym, że ich sprzęt nie będzie zgodny z wieloma aplikacjami.

Prostota obsługi systemu

Smartfony Apple są powszechnie uznawane za proste w obsłudze. Nowe funkcje nie zmieniają dotychczasowego komfortu korzystania z aplikacji, zaś użytkownik mający doświadczenie we wcześniejszej wersji systemu, nie będzie miał kłopotu w obsłudze najnowszego urządzenia.

iOS charakteryzuje się prostotą i minimalizmem interfejsu, czym zdobył sobie uznanie setek milionów użytkowników na całym świecie, czego nie można powiedzieć o konkurencyjnym Androidzie. Różnorakie wersje Androida oraz mnogość aplikacji (często zbędnych) sprawiają, że trzeba mozolnie uczyć się obsługi systemu, zamiast po prostu z niego korzystać.

Co tyczy prostoty systemu, warto nadmienić, iż urządzenia Apple znakomicie są ze sobą zsynchronizowane, przez co pracując na jednym urządzeniu, można kontynuować działanie na kolejnym, np. można pisać maila na iPhone’ie i dokończyć pisanie na Macu.

Brak zbędnych aplikacji w systemie

Charakterystyczną cechą dla smartfonów operujących na Androidzie jest mnogość zbędnych – o ile nie szkodliwych – aplikacji, tzw. „crapware” lub „bloatware”.

Nie stanowi tajemnicy fakt, iż smartfony korzystające z Androida posiadają wbrew woli użytkownika wiele aplikacji,które obniżają komfort użytkowania telefonu oraz wpływają na jego wydajność. Co istotne, usunięcie wspomnianych niechcianych aplikacji nierzadko może być znacząco utrudnione, o ile nie niemożliwe.

Zgoła odmiennie prezentuje się sytuacja na produktach Apple operujących na iOS.

iOS nie posiada preinstalowanych aplikacji pochodzących od zewnętrznych firm, które nie tylko byłyby są zbędne dla użytkownika, ale również obniżające komfort korzystania z telefonu.

W odniesieniu do iOS, ilość oprogramowania jest zawsze taka sama, niezależnie od źródła dystrybucji iPhone’a, ponieważ nikt nie może dodać swojego oprogramowania do telefonu bez zgody Apple.

Wydajność

 Smartfony Apple charakteryzują się wydajnością – ma to miejsce nie tylko za sprawą wysokiej jakości podzespołów, ale również doskonale zoptymalizowanego oprogramowania. iOS działa tak, jak powinien działać system, czyli płynnie.

 

Wsparcie systemu / utrzymanie wartości

Dużą przewagę mają tutaj produkty Apple, są znacznie dłużej wspierany przez nowe aktualizacje sprzętu oraz ceny spadają znacznie wolniej.

Zamiast podsumowania

To kilka z wielu powodów dla których warto wybrać iOS, jednak aby w pełni odkryć możliwości systemu i jego przewagę nad Androidem.

AppleHome rekomenduje zakup iPhone’a i samodzielnego odkrycia różnic stanowiących o popularności produktów Apple.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.