Skip to main content

Głośników w naszych iPhone używamy przez cały czas: do odtwarzania muzyki, odsłuchiwania wiadomości głosowych, czy też prowadzenia rozmów telefonicznych. Ale co zrobić gdy głośniki nagle przestaną działać albo zauważysz postępujący spadek jakości ? W pewnych przypadkach będziesz musiał odwiedzić jeden z serwisów Apple, lecz zanim to zrobisz mamy dla Ciebie kilka wskazówek jak samodzielnie naprawić głośnik. 

Test głośników iPhone: Jak sprawdzić, czy głośniki działają

Jak możesz sprawdzić, czy masz problem z głośnikami (problem sprzętowy), czy z głośnością (problem oprogramowania)? Na początek zawęzimy nieco grupę potencjalnych powodów za pomocą prostego testu. Podłącz słuchawki do telefonu poprzez kabel lub za pomocą Bluetooth. Jeśli słyszysz muzykę przez słuchawki, lecz nie ma jej po odłączeniu to prawdopodobnie mamy problem z głośnikami. 

I tutaj również są dwa sposoby, aby to sprawdzić. Pierwszym z nich jest przyjrzenie się symbolom wyświetlanym na pasku głośności. Odłącz wszelkie słuchawki, a następnie przejdź do Ustawienia-> Dźwięk i haptyka -> Zmieniaj przyciskami (należy mieć tę opcję włączoną). Dzięki temu możesz używać przycisków po lewej stronie iPhone do regulacji głośności dzwonka, a nie tylko do głośności multimediów. Użyj tych przycisków do zwiększenia poziomu głośności, a pojawi się jeden z trzech symboli :

  • Dzwonek – wygląda, który wygląda jak głośnik i oznacza, że nic nie jest podłączone;
  • Symbol Bluetooth – oznacza, że urządzenie takie jak głośnik są podłączone i to przez niego strumieniowany jest dźwięk;
  • Słuchawki – jeżeli widzisz to mimo braku słuchawek w gnieździe Twojego iPhone to oznacza, że jakiś obcy element jednak się tam znajduje i trzeba je wyczyścić (o tym w dalszej części artykułu).

Pora na drugi sposób. W sekcji Dzwonek i alerty (Ustawienia-> Dźwięk i haptyka) przesuń suwak w lewo i prawo. Powinieneś usłyszeć swój dzwonek, nawet jeśli urządzenie jest wyciszone. Jeżeli nic nie słychać, to niestety coś jest nie tak i potrzebujesz wizyty w serwisie sprzętu Apple. Jeżeli jednak słyszysz dźwięk, lecz jest on zniekształcony to pracujemy dalej….

Jak wyczyścić głośniki w iPhone

Nawet najmniejsze drobiny brudu mogą być szkodliwe dla Twojego smartphone. W niektórych przypadkach kurz może wpływać na głośność lub „oszukać” telefon, że jest podłączony do zewnętrznego urządzenia. Choć jest to skuteczne, to Apple odradza używania do czyszczenia swoich urządzeń sprężonego powietrza. W wielu przypadkach pomoże, ale czasami może też dramatycznie pogłębić problem. Do lekkiego czyszczenia najlepsza będzie miękka ściereczka np. mikrofibra do okularów. Jeżeli masz przyklejony brud, spróbuj delikatnie przesunąć szczoteczką do zębów o miękkim włosiu po powierzchni głośników (tutaj również zalecamy ostrożność, ponieważ zbyt mocny ruch może wepchnąć brud jeszcze głębiej, bądź naruszyć siateczkę głośnika).

PAMIĘTAJ, aby nie używać żadnych płynów, w tym środków czyszczących, ponieważ mogą one wyrządzić jeszcze więcej szkód. 

Co gdy w głośniku znajduje się woda

Gwarancja Apple nie obejmuje uszkodzeń spowodowanych przez płyny, nawet jeśli iPhone jest określany jako wodoodporny. Ta właściwość z czasem może słabnąć, co oznacza, że w razie wypadku konieczne będzie osuszenie głośników. Tutaj również należy pamiętać, aby nie podłączać telefonu do ładowania, gdy jest mokry. Może to stanowić poważne zagrożenie dla otoczenia, ale też doprowadzić do całkowitego zniszczenia telefonu. Zamiast tego ustaw telefon pod kątek 45 stopni głośnikami skierowanymi ku dołowi i użyj niestrzępiącej się szmatki, aby wyłapać wszelkie krople. Jeżeli zauważysz, że w zagłębieniach nadal znajduje się woda, delikatnie postukaj w urządzenie portem ładowania skierowanym w dół. Dodatkowo pomocne będzie umieszczenie urządzenia w pobliżu małego wentylatora, aby zwiększyć cyrkulacje powietrza.  

Tutaj też jest miejsce na sprostowanie pewnego mitu. Nie zamykamy swojego telefonu w torbie wypełnionej ryżem. Może to spowodować dalszą korozję elementów Twojego urządzenia. Zamiast tego warto użyć żelu krzemionkowego (to ten mały woreczek z granulatem, który znajduje się najczęściej w pudełku z butami). Pamiętaj, aby woreczek ten trzymać z dala od dzieci i zwierząt ponieważ jest on trujący po spożyciu. 

Co jeśli to wszystko nie zadziała ? 

Jeżeli zrobiłeś już wszystko o czym pisaliśmy powyżej, a Twoje głośniki nadal nie działają to mamy dla Ciebie złe wieści. Prawdopodobnie Twój telefon jest uszkodzony i jedyną opcją na ratunek jest oddanie go w ręce profesjonalistów. Wymiana głośnika wraz z membraną to proces kóry zajmuje nam średni 40 minut, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji.  Zapraszamy do naszego serwisu iPhone  Ursynów

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.