LiDAR – co to jest i jak działa?

W rodzinie Apple pojawiły się ostatni dwa nowe modele iPadów Pro, które są wyposażone w skaner LiDAR. Co to jest LiDAR? Jak działa? Do czego może być wykorzystany? Nasz serwis AppleHome – serwis iPhone w Warszawa przeprowadził dla Was małe rozeznanie.

Przede wszystkim Lidar (od angielskiego akronimu LIDAR, utworzonego od wyrażenia: Light Detection and Ranging) – urządzenie działające na podobnej zasadzie jak radar, ale wykorzystujące światło lasera zamiast mikrofal. Urządzenie charakteryzuje się wysoką rozdzielczością.

LiDAR mierzy dystans do otaczających go obiektów w odległości około 5 metrów.

W połączeniu z danymi z kamery skaner LiDAR ma między innymi sprawić, że użytkownicy będą mogli cieszyć się zaawansowanymi efektami działania technologii rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki LiDAR możliwe ma być natychmiastowe umieszczanie wirtualnych obiektów w rzeczywistym świecie, bez konieczności „skanowania” otoczenia przed uruchomieniem aplikacji AR. Znacznej poprawie ulec ma działanie systemowej aplikacji Miarka.

Skanery LiDAR wykorzystywane są także do innych celów. Apple od kilku lat korzysta z nich w celu doskonalenia aplikacji Mapy. Skanują one otoczenie w celu coraz dokładniejszego odwzorowania go na mapach.

W 2017 roku Apple opublikowało artykuł naukowy, w którym szczegółowo opisano system rozpoznawania trójwymiarowych obiektów dla autonomicznych samochodów wykorzystujący LiDAR. System ten wykorzystuje mapowanie otoczenia i łączy uzyskane w ten sposób dane z sieciami neuronowymi, aby poprawić zdolność pojazdu do samodzielnego sterowania i unikania zauważonych przeszkód.

Niewykluczone, że w przyszłości Apple wykorzysta LiDAR w rozwiązaniach dotyczących pojazdów autonomicznych. Jakiś czas temu pojawiały się informacje o tym, że firma ta nie pracuje nad stworzeniem takiego pojazdu, a skupia się nad rozwiązaniami, które mogą być w takich pojazdach wykorzystane.

Chcesz dowiedzieć się więcej – skontaktuj się z serwis Apple Ursynów Warszawa www.applehome.pl

Chcesz sprawdzić koszt naprawy Twojego urządzenia skontaktuj się z serwis iPhone Warszawa, serwis MacBook Warszawa.

Serwis Apple Ursynów Warszawa zadba o stan i wygląd Waszych iPhone oferując szybko i tanio wymiana baterii iPhone, wymiana szybki iPhone czy też wymiana wyświetlacza iPhone i wiele innych.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.